Ako vybrať skrinku na topánky?

Botník je dôležitou súčasťou každého vstupného priestoru domu alebo predsiene. Pomôže vám udržať poriadok v mieste, ktoré je často pri vstupe vidieť ako prvé. Preto nie je radno jeho výber podceňovať. Dôležitými kritériami pre jeho výber je spôsob uloženia topánok, materiál, z ktorého je botník vyrobený a samozrejme rozmery.

Botník je dôležitou súčasťou každého vstupného priestoru domu alebo predsiene. Pomôže vám udržať poriadok v mieste, ktoré je často pri vstupe vidieť ako prvé. Preto nie je radno jeho výber podceňovať. Dôležitými kritériami pre jeho výber je spôsob uloženia topánok, materiál, z ktorého je botník vyrobený a samozrejme rozmery.

Doba čítania 5 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri nákupe

  • Hĺbka botníku musí byť dostatočná, aby sa v ňom topánky nekrčili.

  • Obvykle sa stretnete s hĺbkou 25-30 cm, úzke botníky môžu disponovať hĺbkou len 10 cm, jedná sa o vyklápacie typy.

  • Priestor botníku musí byť dostatočne odvetrávaný.

  • Materiál by mal byť dobre umývateľný, napríklad látkové botníky patria medzi typy s horšou údržbou a tým pádom aj kratšou životnosťou.

  • Veľkosť botníku je jedným z kľúčových parametrov. Riaďte sa podľa priestoru, do ktorého plánujete botník umiestniť a tiež podľa párov topánok, ktoré do neho potrebujete umiestniť.

  • Zvážte, či má pre vás zmysel prídavná zásuvka, do ktorej možno umiestniť napríklad kľúče, dáždnik, vodítko na psa, rukavice alebo lyžicu na topánky.

  • Väčší komfort pri obúvaní topánok poskytne botník s lavicou. Ten je vhodný napríklad pre osoby s obmedzenou hybnosťou alebo pre deti, ktoré sa naopak pri obúvaní topánok hýbu až moc.

Policový botník vám poskytne prehľad a rýchly prístup k topánkam

Botníky podľa typu

Typy botníkov sa líšia spôsobom, akým sú do nich topánky ukladané. Nižšie sme pripravili prehľad najtypickejších botníkov.

Sedací botník

Je vhodný pre staršie osoby, deti alebo pre jedincov, ktorí majú radi zložitejšie šnurovanie šnúrok. Botníkov s lavicou je celá rada, môžu byť otvorené alebo aj so zásuvkami v uzavretej verzii. Nevýhodou týchto botníkov je ich výška. Bývajú často veľmi nízke a tak neposkytujú priestor pre vyššie topánky, napríklad čižmy.

Policový botník

Tento botník je ideálny pre denné používanie. Dve alebo tri police stačia k uskladneniu tých párov topánok, ktoré nosíte najčastejšie podľa ročného obdobia. Pre sezónne a spoločenské topánky je dobré zaobstarať ešte jeden, väčší, botník so zásuvkami, kde budú topánky čakať na svoju príležitosť a nebude sa na ne prášiť. Policové botníky bývajú nízke, a tak nie sú vhodné pre čižmy alebo inú vyššiu obuv.

Výklopný botník

Typ vhodný do moderných domácností, patrí medzi najžiadanejšie a najpoužívanejšie. Výhodou tohto botníku je jeho malá hĺbka a nenáročnosť na priestor. Topánky sú tu uložené vo vertikálnej polohe. Často je botník obohatený aj zásuvkou na drobnosti. Nevýhodou je nízka stabilita a tak je často nutné priskrutkovať botník k stene. Ani tento botník nie je určený pre vyššiu obuv.

Závesný botník

Tieto botníky majú mnoho podôb a sú vyrobené z mnohých rôznych materiálov, najčastejšie potom z plastu alebo textilu. Veľmi známe sú teleskopické tyče s výstupkami po obvode, na ktoré sa topánky vešajú. Tento typ botníkov možno ale umiestniť aj na dvere alebo na stenu. Výhodou je ich nenáročnosť na priestor, na druhej strane ich nie je možné schovať napríklad pred návštevou alebo prachom. Topánky sú síce veľmi dobre vetrané, ale ich pach voľne uniká do priestoru.

Botník s vešiakom

Tento typ vešiakov je vyrobený vo väčšine prípadov z kovu v kombinácii s drevom. Okrem uloženia topánok v policiach ponúka aj zavesenie búnd, kabátov, klobúkov alebo batohov. Je doplnený aj o praktické sedadlo, ktoré môžete využiť pri zaväzovaní šnúrok alebo ako odkladaciu plochu. Botníky mávajú stabilný oceľový rám, takže sa netreba obávať preváženia, pokiaľ nebude vešiak preťažený. Preto si vždy prečítajte pokyny výrobcu na použitie.

Ktorý materiál je ten pravý?

Aby botník dlho vydržal, je potrebné vybrať správny materiál, z ktorého je vyrobený. Ale ani to nestačí. Topánky do botníka neukladajte špinavé alebo mokré a botníku venujte rovnakú starostlivosť ako každému inému kusu nábytku.

  • Kovový botník - tieto botníky sú často policového typu a často sú kombinované s drevom alebo lamino doskami. Dôležité je dbať na stabilitu a nosnosť botníku. Údržba tohto materiálu je veľmi jednoduchá, stačí utrieť vlhkou handričkou.

  • Plastový botník - je obľúbenou variantou vďaka nízkej cene. Tá je však vykompenzovaná nižšou kvalitou materiálu a krátkou životnosťou botníku. Problémom je tiež nízka stabilita a nosnosť.

  • Drevené botníky - veľmi obľúbený materiál pre svoju stálosť a dlhú životnosť. O drevený botník je však potrebné sa starať veľmi starostlivo a používať špeciálne prípravky a laky. Je potrebné mať na pamäti, že drevo môže postupom času meniť farbu, preto je dobré používať v rámci jedného bytu jeden typ dreva u všetkého nábytku.

  • Lamino - jeden z najviac používaných materiálu nielen u botníkov. Je lacný a veľmi ľahko sa udržiava. Povrch stačí pretrieť vlhkou handričkou.

Pri všetkých materiáloch platí potreba dostatočného vetrania, zadná časť botníku je preto často perforovaná alebo prederavená.

Botník z masívneho dreva je ozdobou každej predsiene

Botník na mieru

Ak si neviete vybrať z botníkov, ktoré sú na trhu, môžete si skúsiť vyrobiť vlastný botník na mieru. Medzi najobľúbenejšie patria botník z paliet, ktorý je vo výsledku veľmi lacný a dizajnový. Podľa návodov na internete ho zvládne vyrobiť každý priemerný domáci kutil. Topánky však možno schovať aj do skrine, kam sa navyše ľahko zmestia aj vysoké topánky. K výrobe originálneho botníku sa dá využiť napríklad aj starý maliarsky rebrík, rebrík, PVC rúrky alebo obyčajné krabice. Vždy ale dbajte na to, aby botník ladil s predsieňou a prípadne aj so zvyškom nábytku v byte.